Serbian English Macedonian Russian
Aug 10

АДВОКАТОТ ФИЛА ЛОБИРА ЗА РЕШАВАЊЕ НА СПОРОТ СПЦ - МПЦ, КАНАЛ 5

 fila toma

blanck

 

logo kanal 5

 

Адвокатот Фила лобира за решавање на спорот СПЦ -МПЦ

Во лоби групата формирана во Белград централна фигура е адвокатот Tома Фила адвокат по потекло од Охрид кој има двојно македонско и српско државјанство.

Тој заедно со македонскиот амбасадор Љубиша Георгиевски предводат група од триесетина интелектуалци , дипломати, бизнисмени кои започнале со иницијатива врвот на СПЦ да попушти и да и дозволи афтокефалност на Македонската православна црква.


Фила кој е советник на новиот српски поглавар Иринеј не можеше во изјава за Канал 5 да потврди дека се водат тајни преговори меѓу двете цркви но истовремено не ги демантира и вели дека тие се единствен начин за решение на спорот.


Сите македонски и спрски владици се образувани во времето на поранешна Југославија и сите одлично се познаваат затоа Фила бара решението да се бара очи во очи.


Фила признава дека е Вранишковски е сериозен дел од спорот , убеден е дека судската одлука на Апeлациониот суд е донесена во Јули за да се комплицираат работие пред Илинден.


Доколку мојот претседател како што го нарекува Иванов одлучеше да дојде во Прохор Пчински ќе беше пречекан со највисоки црковни почести вели Фила кој не се откажува од идејата Македонија на крајот на спорот да го добие своето заслужено место во православната екумена.


Случајно или не, Канал 5 дознава дека истовремено со иницијатива на Фила Српскиот претседател Тадиќ преку својот советник за вера и Србите во регионот им порачал на српските политичари во Македонија да не му даваат јавна подршка на Јован Вранишковски кој е исклучиво црковен проблем кој не смее да ги нарушува односите со Македонците .


Овие информаци дел од црковните аналитичари во Србија ги поврзуваат и со новата стратегија која допрва треба да биде усвоена од Светиот Синод на СПЦ a која Според информациите на Канал 5 е една од централите точки. Целта на стратегијата е стабилизација на српската црква преку подобрување на односите со своите најблиски соседи Црногорците и Македонците и зацврстување на имотот на СПЦ на Косово.


Дали афтокефалноста на МПЦ е дел од овие планови треба да се види веќе во октомври за кога се шпекулира дека би можеле да започнат нови разговри на релација СПЦ МПЦ.

 

http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&egId=13&eventId=63632

09.08.2010


politika


Тома Фила лобира за решавања црквеног спора

fila

Тома Фила (Фото архива Политике)

Београдски адвокат македонског порекла Тома Фила с групом македонских грађана у Београду формирао је лоби групу која треба да помогне у превазилажењу спора између Македонске православне цркве - Охридске архиепископије (МПЦ-ОА) и Српске православне Цркве (СПЦ), јавила је македонска телевизија Канал 5 телевизија.

Фила је за Канал 5 навео да заједно са македонским амбасадором у Србији, Љубишом Георгиевским, предводи лоби групу формирану у Београду.

У тој групи се налази тридесетак интелектуалаца, дипломата и бизнисмена, који предводе иницијативу, како је навео, да врх СПЦ попушта и дозволи аутокефалност МПЦ-ОА.

Фила, који је и саветник поглавара СПЦ-а Иринеја, сматра да су преговори између двеју црква једини начин за решавање спора.

„Све македонске и српске владике су постали у време бивше Југославије. Они се познају међусобно и зато морају решење да траже у дијалогу”, рекао је Фила.

Он је додао да је Јован Вранишковски озбиљан део спора али је убеђен да се одлука апелационог суда у Македонији који терети Вранишковског за проневеру црквених пара док је био македонски владика, донета да би се компликовали односи пре Илиндана. Тада по традицији македонски државни врх треба да посети манастир Прохор Пчински.

„Уколико је мој преседник одлучио да дође у манастир он би био дочекан с високим црквеним почастима”, изјавио је Фила мислећи на македонског председника Ђорђа Иванова.

Фила има двојно државјанство - македонско и српско, и већ дуже времена ради и живи у Београду.

Македонски архиепископ Стефан није рекао када би евентуално почели преговори између СПЦ и МПЦ.

Он није потврдио спекулације македонских медија да би то могло да буде у октобру.

Он је јуче новинарима рекао да ће се то питање отворити онда када за то дође време.

„Ова летња врућина не дозвољава много путовања. Разговори ће вероватно бити у свежијем времену”, рекао Стефан упитан када би се наставали разговори.

09.08.2010


logo blicx

 

Тома Фила лобира за решавања црквеног спора СПЦ и МПЦ 


Београдски адвокат македонског порекла Тома Фила с групом македонских грађана у Београду формирао је лоби групу која треба да помогне у превазилажењу спора између Македонске православне цркве - Охридске архиепископије (МПЦ-ОА) и Српске православне цркве (СПЦ), јавила је данас македонска телевизија Канал 5 телевизија.
Фила је за Канал 5 навео да заједно са македонским амбасадором у Србији, Љубишом Георгиевским, предводи лоби групу формирану у Београду. У тој групи се налази тридесетак интелектуалаца, дипломата и бизнисмена, који предводе иницијативу, како је навео, да врх СПЦ попусти и дозволи аутокефалност МПЦ-ОА.

toma-fila


Фила, који је и саветник поглавара СПЦ-а Иринеја, сматра да су преговори између двеју црква једини начин за решавање спора.
"Све македонске и српске владике су постали у време бивше Југославије. Они се познају међусобно и зато морају решење да траже у дијалогу", рекао је Фила.

jovan-vraniskovski


Он је додао да је Јован Вранишковски озбиљан део спора али је убеђен да се одлука апелационог суда у Македонији који терети Вранишковског за проневеру црквених пара док је био македонски владика, донета да би се компликовали односи пре Илиндана. Тада по традицији македонски државни врх треба да посети манастир Прохор Пчињски.
"Уколико је мој преседник одлучио да дође у манастир он би био дочекан с високим црквеним почастима", изјавио је Фила мислећи на македонског председника Ђорђа Иванова.


МПЦ: Преговори када прођу врућине

 Македонски архиепископ Стефан није рекао када би евентуално почели преговори између СПЦ и МПЦ. Он није потврдио спекулације македонских медија да би то могло да буде у октобру.

arhiepiskop-stefan


Он је јуче новинарима рекао да ће се то питање отворити онда када за то дође време.
"Ова летња врућина не дозвољава много путовања. Разговори ће вероватно бити у свежијем времену", рекао Стефан упитан када би се наставали разговори.


09.08.2010

 

logo-vecer

 

За преговори е потребен снег место сонце

Македонските и српските архиереи и официјално треба да седнат на заедничка маса, за што постои волја и кај политичките елити. Ако се суди по последната изјава на Архиепископот Стефан, дијалогот ќе стане негов монолог дека сите ни се криви што МПЦ не е призната.

Поглаварот на Македонската православна црква господин господин Стефан изјави дека преговорите со Српската православна црква ќе продолжат кога ќе дојде време за тоа.

stefan

Тоа прашање ќе се отвори кога ќе дојде времето. Овие летни горештини не дозволуваат многу патување и многу разговори, веројатно во поснежни денови, рече г. г. Стефан, одговорајќи на новинарско прашање по осветувањето на првата летна црква "Света Петка" во штипското село Сарчиево.

Во јуни Вечер пишуваше дека дијалогот МПЦ-СПЦ е пред финиш. Првата официјална средба на црковните делегации, треба да се случи на македонска терититорија.

Летниов период најверојатно ќе биде пресуден за обновување на македонско-српскиот црковен дијалог. Македонските и српските архиереи и официјално треба да седнат на заедничка маса, за што постои волја и кај политичките елити. Ако се суди по последната изјава на Архиепископот Стефан, дијалогот ќе стане негов монолог дека сите ни се криви што МПЦ не е призната.

Ако Стефан се залага за молчење, а Иринеј најавува дека македонското црковно прашање е само епизода, тогаш нејасно е за што македонските и српските владици, изминативе пет месеци, на неколку наврати тајно разговараа во Скопје и во Белград? Една од средбите се одржа во еден од скопските хотели. Како и да е, првата официјална средба на црковните делегации, ако се занемарат Стефан и Иринеј, најверојатно, ќе се случи на македонска терититорија, дознава Вечер.

10.08.2010

 

logo blicx

 

МПЦ: Свака помоћ добродошла, непозната идеја Томе Филе

Македонска православна црква - Охридска архиепископија сматра да је добродошла свака помоћ у преговорима са Српском православном црквом (СПЦ), али да јој није позната идеја београдског адвоката Томе Филе о формирању лоби групе која би помогла у решавању спора о аутокефалности.

"Начелно, свако ко може допринети решавању овог питања за нас је прихватљив. Код нас постоји расположење али не знам за СПЦ. Ми немамо ништа против и бићемо захвални уколико се помогне", рекао је агенцији Бета портпарол Синода Македонске православне цркве, владика Тимотеј.


Београдски адвокат пореклом из Македоније Тома Фила изјавио је у понедељак македонској телевизији Канал 5 да заједно са македонским амбасадором у Србији Љубишом Георгиевским предводи лоби групу формирану у Београду чији је циљ "да врх СПЦ попусти и дозволи аутокефалност МПЦ-ОА".

У Охридској архиепископији нису знали да кажу када би евентуални преговори две цркве могли да буду настављени. СПЦ и МПЦ воде вишедеценијски спор око статуса православне цркве у Македонији.

10.08.2010

 

logo blicx

 

Нема преговора са Македонском црквом

Нема никаквих промена у ставу Српске православне цркве према непризнатој Македонској православној цркви (МПЦ). Како за „Блиц“ кажу у београдској Патријаршији, однос СПЦ је потпуно транспарентан и од 2002. године у духу Нишког договора који су овлашћени представници МПЦ потписали, а потом одустали од договора.

Фила са македонским амбасадором и Љубишом Георгиевским предводи лоби групу чији је циљ „да врх СПЦ попусти и дозволи аутокефалност МПЦ“.

Питање односа СПЦ и МПЦ отворио је пре два дана београдски адвокат, пореклом из Македоније, Тома Фила који је у изјави за скопски Канал 5 рекао да заједно са македонским амбасадором у Србији Љубишом Георгиевским предводи лоби групу формирану у Београду чији је циљ „да врх СПЦ попусти и дозволи аутокефалност МПЦ“. Фила је представљен као саветник патријарха СПЦ Иринеја.

Међутим, српски патријарси, као ни садашњи поглавар Иринеј немају саветника. Београдски адвокат Фила је члан Епархијског савета Архиепископије београдско-карловачке, а питањем МПЦ се бави посебна комисија при Синоду СПЦ. У Патријаршији за „Блиц“ истичу да ниједан појединац нема овлашћења да преговара у име СПЦ.

- Што не значи да свако добронамеран не може да покуша да се нађе решење проблема, а што је ентузијазам појединих људи. Српска црква када је реч о МПЦ транспарентно ради од договора у Нишу - кажу за „Блиц“ у Патријаршији.

Портпарол Синода непризнате Македонске православне цркве Тимотеј рекао је јуче да је добродошла свака помоћ у преговорима са СПЦ, али да им није позната идеја адвоката Томе Филе о формирању лобија.

Најгрубље објашњено, после добијања аутономије, непризната МПЦ се 1967. одвојила од СПЦ у чијем је саставу била и прогласила аутокефалност. МПЦ данас не признаје ниједна помесна православна црква. СПЦ је годинама покушавала да реши питање раскола са епархијама у Републици Македонији. Одржано је мноштво састанака са представницима отцепљених епархија, а ти сусрети су допринели да се у Нишу 17. маја 2002. године постигне договор за превазилажење раскола.

Према постигнутом споразуму, СПЦ признаје „најширу црквену аутономију“ постојећим епархијама у Републици Македонији. Задржане су само најнужније везе које аутономија подразумева, од којих су две и суштинске, али и симбол: да избор поглавара Цркве у Македонији потврђује патријарх српски и да тај поглавар на литургији прво помиње патријарха српског. Тим договором допуштено је и да се у унутрашњем међусобном службеном општењу користи досадашњи назив - Македонска православна црква.

Међутим, овлашћени представници МПЦ су ставили потпис на постигнути договор, а потом под притиском тамошње власти одустали од договора. Однос између СПЦ и непризнате МПЦ се последњих неколико година додатно усложњавао драстичним кршењем људских права архиепископа Јована (Вранишковског) који је у јединству са СПЦ.

11.08.2010

Ж. Јевтић

 

 

blanck
Автор: InDesign™
Печати PDF

glas_rusije_logo12

Глас Русијe

на српском језику

Међународни радио

Србија

Глас Америке

на српском језику

2010 © InDesign™. Сите права се задржани.